Новини Юстиції Хмельниччини


Прес-центр 21 Грудня 2012 р.

Проведено розширену нараду з питань державної реєстрації речових прав на нерухоме майно

Проведено розширену нараду з питань державної реєстрації речових прав на нерухоме майно

21 грудня цього року Головним управлінням юстиції у Хмельницькій області на виконання доручення Міністерства юстиції України проведено розширену нараду з актуальних питань державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.
До обговорення були також залучені представники Хмельницької філії ДП «Інформаційний центр», Державної реєстраційної служби області, Головного управління Держкомзему в області, державні та приватні нотаріуси області.
Питання порядку денного стосувались ступеню готовності різних владних структур до запровадження нової процедури здійснення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.
Відкрила зібрання начальник Головного управління юстиції в області Продан Неля Василівна, яка коротко зупинилась на загальних положеннях Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» в новій редакції, яка набирає чинності з 1 січня 2013 року. Згідно цих нововведень, функції щодо державної реєстрації покладатимуться на працівників реєстраційної служби – державних реєстраторів та нотаріусів, як спеціальних суб’єктів.
Тобто, якщо державна реєстрація прав не пов’язана з нотаріальним посвідченням правочину, таку реєстрацію здійснюватимуть органи державної реєстрації прав – реєстраційні служби.
Якщо ж виникнення, перехід або припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав відбувається в результаті вчинення нотаріальної дії – в цьому випадку нотаріус, який вчинив відповідну дію, проводить державну реєстрацію цих прав.
Сьогодні у пересічних громадян виникає багато питань з приводу доцільності та практичності таких нововведень. Тому доцільним є порівняння діючої та нової системи державної реєстрації прав на нерухоме майно.
За діючої схеми відчуження нерухомого майна (наприклад, житлового будинку чи квартири) громадянину необхідно було звернутися в територіальне бюро технічної інвентаризації для проведення технічної інвентаризації та отримання витягу з Реєстру прав власності на нерухоме майно. Потім відбувається процедура нотаріального посвідчення договору відчуження, після якої новий власник повинен зареєструвати право власності на набуте майно у тому ж таки бюро технічної інвентаризації.
Згідно положень законодавства, що регулює новий порядок проведення державної реєстрації, для відчуження житлового будинку чи квартири вже непотрібно буде звертатися в БТІ для отримання витягу з Реєстру прав власності та для подальшої реєстрації нового власника. Натомість, доступ до новоствореного електронного реєстру матимуть самі нотаріуси. Таким чином, безпосередньо при посвідченні договору відчуження нотаріус зможе побачити та роздрукувати для себе всю необхідну інформацію у вигляді витягу. Після нотаріального посвідчення договору відчуження нерухомості нотаріус зможе сам зареєструвати право власності нового власника.
Особливо відчутною така спрощена процедура буде для суб’єктів «вторинного ринку» нерухомості.
Начальник Управління з питань нотаріату та банкрутства Муляр Наталя Олександрівна доповіла про роботу управління юстиції в частині забезпечення готовності органів нотаріату області до здійснення державної реєстрації прав на нерухоме майно під час вчинення нотаріальних дій. Зокрема, для державних та приватних нотаріусів проводились численні семінарські заняття, організовувались засідання «круглих столів» з обговоренням проблемних питань майбутньої процедури реєстрації речових прав, підготовлено інформаційні листи з роз’ясненням норм чинного законодавства, що регулюють цю процедуру. І управління юстиції, і нотаріуси області здійснили велику правороз’яснювальну роботу в місцевих засобах масової інформації з метою інформування широкого кола громадян про зміни, що будуть запроваджені з 1 січня 2013 року.
Керівник державної реєстраційної служби області Мустафіна Оксана Віталіївна поінформували присутніх про готовність органів державної реєстрації до роботи по реєстрації речових прав на нерухоме майно з 1 січня наступного року. На сьогоднішній день в області створено 21 територіальну реєстраційну службу, кадрове забезпечення якої становить майже 100 %.
Директор Хмельницької філії ДП «Інформаційний центр» Уршалович Тетяна Василівна запевнила учасників зібрання, що новий державний реєстр буде повністю введений в дію 1 січня наступного року. Проведено моніторинг технічного оснащення нотаріальних контор та державних реєстраційних служб з метою підготовки до роботи в Державному реєстрі прав. Крім того, в січні наступного року на базі ДП «Держінформ’юст» працюватиме багатоканальна телефонна «гаряча лінія» (тел. (044) 277-8-277) для консультування та надання допомоги з питань, пов’язаних з державною реєстрацією нерухомості.
Виконуючий обов’язки начальника управління Держкомзему Способ Олег Олексійович зупинився на питанні реформування у системі здійснення державної реєстрації земельних ділянок.
Можна однозначно стверджувати, що реалізація новацій законодавства у сфері реєстрації речових прав на нерухоме майно дозволить забезпечити належний рівень захисту речових прав громадян та юридичних осіб шляхом мінімізації кількості інстанцій, отримання інформації від яких потрібна для вчинення нотаріальних дій.