Запитуєте - відповідаємо!

До Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області звернулася жителька Славутського району з питанням чи можна звільнити працюючого пенсіонера за скороченням та з проханням роз'яснити процедуру скорочення чисельності або штату працівників.
Відповідь. Скорочення чисельності або штату працівників — одна з підстав для розірвання трудового договору, передбачена п. 1 ч. 1 статті 40 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП).
Для проведення скорочення чисельності чи штату працівників у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці роботодавець зобов'язаний провести наступні організаційні заходи:
1. Скласти і затвердити новий штатний розпис, до якого не заносяться посади, які скорочено.
2. Якщо на підприємстві створена первинна профспілкова організація, власник або уповноважений ним орган має дотримуватися вимог частини третьої ст. 22 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»: у разі, якщо роботодавець планує звільнення працівників з причин економічного, технологічного, структурного чи аналогічного характеру або у зв'язку з ліквідацією, реорганізацією, зміною форми власності підприємства, установи, організації, він повинен завчасно, не пізніше як за три місяці до намічуваних звільнень надати первинним профспілковим організаціям інформацію щодо цих заходів.
3. Попередити працівників, посади яких скорочуються, персонально про наступне вивільнення не пізніше, ніж за два місяці. Одночасно з попередженням про звільнення за скороченням штату запропонувати працівникові іншу роботу на тому ж підприємстві. При відсутності роботи за відповідною професією чи спеціальністю, а також у разі відмови працівника від переведення на іншу роботу на тому ж підприємстві працівник, за своїм розсудом, після звільнення звертається за допомогою до державної служби зайнятості або працевлаштовується самостійно (ст. 492 КЗпП).
4. Після закінчення двомісячного попереджувального строку видати наказ про звільнення.
5. В день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку та копію наказу про звільнення з роботи.
6. В день звільнення виплатити працівникові всі суми, що належать йому від підприємства (ст. 116 КЗпП).
Власник або уповноважений ним орган при вивільнені працівників у випадках змін в організації виробництва і праці повинен дотримуватися вимог статті 42 КЗпП України, якою встановлено, що при скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.
При рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації, статтею 42 КЗпП визначено категорії осіб, яким надається перевага в залишенні на роботі.
Особу, яка досягла пенсійного віку й продовжує працювати, можна звільнити на тих самих підставах, що і інших працівників. При звільненні працюючого пенсіонера за скороченням на підставі п. 1 ч. 1 ст. 40 КзпП слід дотримуватися порядку, передбаченого ст. 492 KЗпП, тобто, персональне попередження про звільнення не пізніше ніж за 2 місяці, пропонування іншої роботи тощо.