Новини Юстиції Хмельниччини


Прес-центр 18 Жовтня 2010 р.

Проаналізовано стан виконання рішень про стягнення коштів на користь Пенсійного фонду України

Проаналізовано стан виконання рішень про стягнення коштів на користь Пенсійного фонду України

 

В органах державної виконавчої служби Хмельницької області станом на 01.10.2010 року на виконанні перебувало 4 222 виконавчих документи про стягнення коштів на користь органів ПФУ на загальну суму 46 169 401 грн., що на 42 виконавчих документів на суму 15 133 246 грн., більше ніж в аналогічному періоді минулого року
Завершено провадженням за 9 місяців 2010 року 1953 виконавчих документів даної категорії (46,3%) на загальну суму 20 537 925 грн. (44,5%).
Фактично виконано у звітному періоді 1207 виконавчих документів (28,6%) на загальну суму 11 637751,05 грн. (25,2%)
Стягнуто на користь органів ПФУ 12 719 422 грн., що складає 27,5% від загальної суми, які підлягала стягненню. За 9 місяців 2009 року було стягнуто 5 686 095  грн. Таким чином, за 9 місяців 2010 року відділами ДВС області стягнуто на користь органів ПФУ на 7 033 327 грн. більше, ніж в аналогічному періоді минулого року.
Перебувають у залишку на кінець звітного періоду 2269 виконавчих документів на загальну суму 24 549 803 грн. З них зупинено провадженням 202 виконавчих документів (8,9%) на загальну суму 12 309119 грн. (50,1%). Ускладнено виконанням у зв’язку з дією мораторію на примусову реалізацію майна підприємств, частка держави у яких перевищує 25% 119 виконавчий документ (5,2%) на загальну суму 4 365 860 грн. (17,8%). Надійшли протягом вересня місяця 188 виконавчих документів (8,3%) на загальну суму 4 034 278 грн. (8,1%).
Аналіз залишку нестягнутих сум на користь органів ПФУ показує, що 46,1% цих сум не стягуються через те, що виконавчі провадження зупинені у відповідності до вимог статі 34 Закону України «Про виконавче провадження» у зв’язку з тим, що судом порушено провадження у справі про банкрутство боржника. Таким чином майже 72% залишку нестягнутих сум не виконується з причин незалежних від державних виконавців.
Причинами залишку виконавчих документів вказаної категорії є в першу чергу велике навантаження на кожного державного виконавця. Слід зазначити, що протягом 9 місяців 2010 року підлягало виконанню органами державної виконавчої служби Хмельницької області 251 162 виконавчих документи. З них виконавчі документи про стягнення коштів на користь органів Пенсійного фонду України складали лише 1,7%.
З початку 2010 року в середньому на кожного державного виконавця у Хмельницькій області припадало 145,3 виконавчих документи на місяць.
Виконавчі документи про стягнення на користь Пенсійного фонду України з юридичних осіб в основній масі перебувають у зведених виконавчих провадженнях. Серед боржників даної категорії стягнення чільне місце посідають підприємства, майно яких здебільшого перебуває в банківській заставі. Звідси, структура боргу даних суб’єктів, виходячи з класифікації за ст. 44 Закону України “Про виконавче провадження”, включає в себе вимоги першої черги – забезпечені заставою вимоги банківських установ за кредитними угодами, вимоги другої черги, зокрема зі стягнення аліментів, а також вимоги працівників зі стягнення заборгованості із заробітної плати, після повного погашення яких тільки можливе задоволення вимог органів Пенсійного фонду України.
По значній частині пред’явлених до стягнення сум стягнення неможливе, оскільки виконавчі провадження зупинені на підставі пункту 8 статті 34 Закону України «Про виконавче провадження» - у зв’язку з порушенням господарським судом провадження у справі про банкрутство. Так, зупинені з цих підстав виконавчі провадження по стягненню з ГКП «ЖЕО», ДП «Комунрембудсервіс», АТП 16808, ТОВ «Синявські граніти», ВАТ «Шепетівський завод культиваторів», ВАТ «Пульсар», ЗАТ «Полонський фарфоровий завод», Полонське ВКГ.
Однією з основних причин невиконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) є те, що по значній кількості виконавчих документів про стягнення грошових коштів боржниками виступають сільськогосподарські підприємства. В цьому випадку виконання рішень ускладнюється тим, що в підприємствах – боржниках майно розпайоване, а в господарстві залишається лише неліквідне майно, яке не може бути реалізоване державним виконавцем.
Значно ускладнює примусове виконання дія мораторію на примусову реалізацію майна державних підприємств, введеного Законом України «Про введення мораторію на примусову реалізацію майна» від 29 листопада 2001 року. По таких боржниках стягнення проводиться із рахунків боржників, на яких, як правило, кошти не обліковуються. До таких підприємств відносяться ДП «Ганнопільський спиртовий завод», ДП «Маниковецький спиртовий завод», ДП «Нігинський гранітний кар’єр», ДССП «Староушицький» тощо. 
Крім того, на території Хмельницької області розташовані чотири виправно-трудові установи, які мають заборгованість до пенсійного фонду в сумі 1 818 650 грн. У органів державної виконавчої служби відсутні можливості для проведення ефективного стягнення з даних установ в силу дії частини 5 статті 26 Закону України «Про державну кримінально-виконавчу службу України», згідно з якою звернення стягнення на майно органів і установ виконання покарань, їх підприємств, слідчих ізоляторів, навчальних закладів, закладів охорони здоров’я не допускається.
Головним управлінням юстиції у Хмельницькій області активізовано роботу по виконанню виконавчих документів даної категорії, стягнення коштів на користь органів ПФУ визначено одним із основних напрямків діяльності органів державної виконавчої служби Хмельницької області.
До складу міжвідомчої робочої групи, утвореної на виконання спільного наказу Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області та Головного управління юстиції у Хмельницькій області №234/338/од від 29.12.07р. «Про організацію співпраці між органами Пенсійного фонду України та державної виконавчої служби області щодо виконання виконавчих документів на користь Пенсійного фонду України» спільним наказом Головного управління ПФУ у Хмельницькій області та Головного управління юстиції у Хмельницькій області №176/од/46 від 13.04.10 включено державних виконавців підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області. Регулярно здійснюються спільні виїзди державних виконавців відділів ДВС та представників ПФУ з метою проведення виконавчих дій щодо опису та арешту майна боржників.
Наслідком вжитих заходів стало реальне збільшення надходження коштів за виконавчими документами про стягнення на користь органів ПФУ. Так, протягом 9 місяців 2010 року на користь органів ПФУ стягнуто коштів удвічі більше, порівняно з аналогічним періодом минулого року.