Змінено порядок сплати витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справ про виконання рішень іноземних судів в Україні

Верховна Рада України внесла зміни до статті 81 Цивільного процесуального кодексу України щодо визначення порядку сплати витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справ про визнання та виконання рішень іноземних судів в Україні. Проект закону був розроблений Міністерством юстиції з метою усунення перешкод, які виникають при зверненні до суду з клопотанням про визнання і виконання рішення іноземного суду.
У попередній редакції згаданої статті не було передбачено порядку оплати витрат на інформаційно-технічне забезпечення у справах про визнання і виконання рішень іноземних судів в Україні.
Законодавчим актом доповнено ст. 81 ЦПК України положенням, яким встановлюється, що не підлягають оплаті при зверненні до суду і покладаються на сторони після розгляду справи судом витрати на інформаційно-технічне забезпечення у справах про "визнання і виконання рішення іноземного суду в Україні на підставі міжнародного договору, згода на обов´язковість якого надана Верховною Радою України (крім рішень іноземних чи міжнародних арбітражів)".
Таким чином, сплата витрат на інформаційно-технічне забезпечення здійснюватиметься після розгляду справи стороною, на яку це покладе суд.
Перенесення строку сплати витрат на інформаційно-технічне забезпечення на момент винесення судом рішення і таким чином, звільнення заінтересованої особи від обов’язку оплатити ці витрати під час звернення до суду сприятиме оперативному розгляду відповідних клопотань та ефективному захисту прав та інтересів заінтересованої особи.
Крім того, внесення відповідної норми сприятиме впорядкованому вирішенню судом питання про стягнення витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, оскільки сьогодні немає сталої практики з цього питання.
Прийняття закону дозволить усунути перешкоди, які виникають при зверненні до суду з клопотанням про визнання і виконання рішення іноземного суду, забезпечить ефективний доступ до правосуддя і сприятиме недопущенню обмеження прав фізичних і юридичних осіб.
Разом з тим, запропоновані зміни до статті 81 Цивільного процесуального кодексу не стосуються справ про визнання і виконання рішень іноземних та міжнародних арбітражів, оскільки існуючі міжнародно-правові механізми визнання і виконання відповідних рішень не передбачають залучення центральних органів до цього процесу, тобто заінтересована сторона звертається безпосередньо до компетентного суду.
Датою набрання чинності цим законом є день його опублікування.
*** Україна є учасницею 26 багатосторонніх і двосторонніх міжнародних договорів, що передбачають зобов’язання про визнання та виконання рішень іноземних судів. При цьому на міжнародно-правому рівні закріплено механізм, який передбачає можливість подання таких клопотань з-за кордону заінтересованою особою через Центральні органи з виконання цих договорів (в Україні це – Міністерство юстиції).
За інформацією Державної судової адміністрації, у 2009 році до судів України було подано 965 клопотань про визнання і виконання рішень іноземних судів.