Відбулося засідання колегії Головного управління юстиції у Хмельницькій області

26.01.2011 року о 10.00. - відбулося розширене засідання колегії Головного управління юстиції у Хмельницькій області під головуванням начальника ГУЮ у Хмельницькій області Продан Нелі Василівни.
Порядок денний засідання колегії:
1. Про основні підсумки діяльності Головного, районних, міськрайонних та Нетішинського міського управлінь юстиції, державних нотаріальних контор за 2010 рік та завдання щодо підвищення ефективності їх роботи у 2011 році.
2. Про затвердження плану роботи колегії Головного управління юстиції на 1-ше півріччя 2011р.
3. Про затвердження методичних рекомендацій для працівників юридичних служб підприємств, установ, організацій області на тему: „Правове регулювання судоустрою в Україні”
З першого питання доповідали:
- начальник ГУЮ у Хмельницькій області Продан Н.В.;
- перший заступник начальника управління Наконечний М.П.;
-заступник начальника управління – начальник відділу ДВС Наконечний І.М.
-заступник начальника управління - начальник відділу ДРАЦСОнісковець В.С.
- заступник начальника управління - начальник відділу нотаріату Муляр Н.О.
З другого питання виступила начальник відділу організаційного забезпечення, документування та контрою Ростоцька Ж.М.
На засіданні колегії ГУЮ також були розглянуті та затверджені методичні рекомендації на тему: „Правове регулювання судоустрою в Україні”
За результатами обговорення були прийняті відповідні рішення.
Підсумкова інформація
про результати роботи Головного та територіальних управлінь Хмельницької області за 2010рік
Організація діяльності
У 2010 році робота установ юстиції області спрямовувалась на виконання завдань, визначених Положенням про Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, мм. Києві та Севастополі та реалізацію законів України «Про державну службу», «Про нотаріат», «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», «Про виконавче провадження», «Про державну виконавчу службу», «Про об’єднання громадян», «Про політичні партії в Україні», «Про благодійництво і благодійні організації», «Про звернення громадян», Конвенції про правову допомогу та правові відносини з цивільних, сімейних та кримінальних справ, Європейської конвенції про взаємну допомогу у кримінальних справах.
Робота Головного управління юстиції у Хмельницькій області планувалась щопівріччя та щокварталу, а структурні підрозділи управління планували свою діяльність щомісячно.
Найважливіші питання з усіх напрямків діяльності Головного управління юстиції та підпорядкованих управлінь - виносились на розгляд колегії ГУЮ та заслуховувались на оперативних нарадах при начальнику Головного управління юстиції.
Контроль за роботою територіальних установ юстиції здійснювався шляхом проведення комплексних (12), контрольних (7) та цільових (260) перевірок.
Для більш ефективного контролю за роботою підпорядкованих управлінь, наказом Головного управління юстиціїзапроваджено систему оцінювання рівня ефективності діяльності у районних, міськрайонних та Нетішинському міському управліннях юстиції на підставі Переліку критеріїв оцінки рівня ефективності діяльності, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 24.03.2010 № 221/7. На підставі проведеного аналізу, Головним управлінням юстиції визначено рейтинг кожного територіального управління юстиції Хмельницької області за 2010рік, враховуючи середній бал по кожному напрямку діяльності.
Забезпечення та контроль за виконанням міжнародних договорів України з питань правової допомоги в цивільних, сімейних, кримінальних справах
У 2010 році Головне управління юстиції за дорученнями Мін’юсту України, забезпечувало та контролювало виконання міжнародних договорів України з питань правової допомоги в цивільних, сімейних, кримінальних справах, а також конвенцій і угод щодо діяльності установ юстиції та судів області.
Протягом 2010 року на адресу Головного управління юстиції із судів області надійшло 74 доручення українських судів про допит та (або) вручення судових документів ( із них 35 опрацьовано), 16 клопотань про визнання та виконання на території іноземних держав рішень українських судів (із них 6 опрацьовано). Надійшло також 55 доручень іноземних судів про допит та вручення документів (із них 53 опрацьовано), 11 клопотань про визнання та виконання на території України рішень іноземних судів (із них 5 опрацьовано). До Міністерства юстиції України направлено 3 запити щодо екстрадиції правопорушників з території іноземних держав.
У минулому році, двом громадянам надано допомогу у підготовці клопотань про сприяння поверненню дітей з території Італійської Республіки. До Міністерства юстиції України направлено чотири клопотання громадян щодо визнання та виконання на території іноземних країн рішень судів України про стягнення аліментів на підставі Конвенції про стягнення аліментів за кордоном, укладеної у м. Нью-Йорк 20 червня 1956 року. Також, за дорученням Міністерства юстиції України та на підставі згаданої конвенції, Головне управління юстиції було залучено для представлення інтересів позивача – громадянина Польщі по справі про визнання та виконання на території України рішення польського суду про стягнення аліментів з громадянина України. Клопотання заявника судом задоволено у повному обсязі.
Легалізація об’єднань громадян
Право на свободу об’єднання є одним із загальновизнаних громадянських та політичних прав людини і Міністерству юстиції та його територіальним органам належить визначальна роль в його реалізації. Головна увага органів юстиції приділяється виконанню Законів України «Про об’єднання громадян», «Про політичні партії в Україні», «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», «Про благодійництво та благодійні організації» та інших законів, а також актів Кабінету Міністрів України і Міністерства юстиції, прийнятих на їх основі та на їх виконання.
Забезпечуючи право громадян на свободу об’єднання, Головним управлінням юстиції станом на 01.01.2011 року зареєстровано 334 громадських організацій з місцевим статусом (у 2010 році – 28) та 176 осередків всеукраїнських та міжнародних громадських організацій (у минулому році – 7);93 місцеві благодійні організації (у минулому році – 6), 12 відділень всеукраїнських і міжнародних благодійних організацій (у 2010 році – 1) та 11 філій і представництв;152обласні організації політичних партій (протягом 2010 року – 7).
Легалізовано шляхом повідомлення про заснування38 місцевих громадських організацій (у минулому році – 5) та 124 осередки всеукраїнських та міжнародних організацій; взято до уваги повідомлення 46 оргланок профспілок про їх належність до всеукраїнських профспілок.
Крім того, Головним управлінням юстиції зареєстровано 8 осередків всеукраїнських творчих спілок, 1 асоціація органів місцевого самоврядування та 2 постійно діючих третейських суди.
Територіальними органами юстиції області станом на 01.01.2011 року зареєстровано 269 громадських організацій (протягом 2010 року – 21) та 124 місцевих осередків всеукраїнських і міжнародних організацій (у 2010 році – 15); 117 місцевих благодійних організацій (у 2010 році – 9), 11 відділень та 8 філій і представництв всеукраїнських і міжнародних організацій.
Легалізовано шляхом повідомлення про заснування 64 місцеві громадські організації (у 2010 році – 3), 172 місцевих осередки всеукраїнських і міжнародних громадських організацій (у 2010 – 3); взято до уваги повідомлення 2937 оргланок профспілок про їх належність до всеукраїнських профспілок (протягом минулого року – 25) та 4 організаційні ланки місцевих профспілок, а також легалізовано 17 самостійних професійних спілок.
Відповідно до ст.11 Закону України „Про політичні партії в Україні” територіальними органами юстиції зареєстровано 9822 структурних утворення політичних партій (у 2010 році – 139) та легалізовано шляхом повідомлення про утворення 5036 первинних осередків політичних партій (у 2010 році – 175).
З метою забезпечення контролю за додержанням об’єднаннями громадян положень власних статутів, керуючись ст.25 Закону України “Про об’єднання громадян”, ст. 22 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації» та ст. 18 Закону України «Про політичні партії в Україні» Головним, районними і міськрайонними управліннями юстиції також вживаються певні заходи. Зокрема, протягом минулого року на виконання даної функції територіальними управліннями юстиції було проведено 606 перевірок (в тому числі позапланових - під час реєстрації змін до статутних документів, взяття до відома інформації щодо змін у складі керівних органів). Головним управлінням юстиції проведено 93 таких перевірки.
Державна реєстрація засобів масової інформації
Головне управління юстиції у Хмельницькій області відповідно до Положення про Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, м.м. Києві та Севастополі, згідно Закону України "Про друковані засоби масової інформації" від 16.11.1992 року № 2782 та Положення про державну реєстрацію друкованих засобів масової інформації в Україні, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 21.02.2006 року № 12/5 здійснює реєстрацію друкованих засобів масової інформації з місцевою сферою розповсюдження.
Головним управлінням юстиції з березня 2006 року зареєстровано (перереєстровано) - 137 друкованих ЗМІ місцевої сфери розповсюдження.
Протягом 2010 року головним управлінням юстиції зареєстровано 21 друкований ЗМІ місцевої сфери розповсюдження (у 2009 році – 21 друкований ЗМІ). З них: первинна реєстрація – 19 друкованих ЗМІ (за минулий рік також 19 друкованих ЗМІ); перереєстровано 2 друкованих ЗМІ (у 2009 році – 2 друкованих ЗМІ).
Засновниками друкованих ЗМІ у 2010 році найчастіше виступали юридичні особи приватного права - 8 (у 2009 році - 5), фізичні особи - 8 (у 2009 році - 12), 2 громадські організації, навчальний заклад та релігійна організація – по 1. Жодного разу у 2010 році не виступали засновниками друкованих засобів масової інформації місцевої сфери розповсюдження політичні партії, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Найбільше за цільовим призначенням зареєстровано: 7 рекламних видань (у 2009 році - 4), 6 інформаційних видань (за аналогічний період минулого року - 5), 3 загальнополітичних видання (у 2009 році - 2), 2 наукових (у 2009 не було), та по 1 - довідкове, релігійне та для дозвілля.
Виключно українською мовою у 2010 році головним управлінням юстиції зареєстровано – 13 друкованих ЗМІ місцевої сфери розповсюдження (у 2009 році - 9), українською і російською – 5 ( у 2009 році - 9) та української та іншими мовами – 3 (у 2009 - 3).
З метою забезпечення контролю за додержанням засновниками друкованих засобів масової інформації місцевої сфери розповсюдження ст.ст.16, 33 Закону України «Про друковані засоби масової інформації( пресу) в Україні» (далі-Закону) Головним управлінням юстиції у Хмельницькій області на виконання плану роботи відділу правової роботи, правової освіти, державної реєстрації нормативно-правових актів та легалізації об’єднань громадян головного управління юстиції на 2010 рік проводились перевірки місцевих друкованих ЗМІ, які зареєстровані протягом 1993-2010 р.р. на предмет пропуску річного строку випуску першого примірника. За результатами перевірок наказами Головного управління юстиції у Хмельницькій області свідоцтва про державну реєстрацію 2 друкованих засобів масової інформації визнано такими, що втратили чинність.
Рішень про відмову в державній реєстрації (перереєстрації) ЗМІ, зупинення строку розгляду заяви про державну реєстрацію (перереєстрацію) друкованого ЗМІ головним управлінням юстиції у 2010 році прийнято не було.
Діяльність органів державної виконавчої служби
Хмельницької області
Аналіз статистичних звітів про роботу органів державної виконавчої служби Хмельницької області за 2010 рік показав, що за вказаний період в провадженні органів державної виконавчої служби області перебувало 302856 виконавчих документи на загальну суму 1 362 480 295 грн., що на 29018 виконавчих документи більше, ніж перебувало в провадженні державних виконавців за 2009 рік.
Так, середньомісячне фактичне навантаження на кожного державного виконавця по області склало 144,9 виконавчих документів на одного державного виконавця на місяць. Вище навантаження в роботі спостерігалось лише в Донецькій, Житомирській областях та місті Києві.
В 2009 році показник середньомісячного фактичного навантаження на кожного державного виконавця по області становив 129,6 виконавчих документи на одного державного виконавця на місяць, що на 16,0 виконавчих документів менше, ніж у 2010 році.
Підлягало примусовому виконанню у 2010 році 302856 виконавчих документи, з яких фактично виконано 95995 виконавчих документів від загальної кількості виконавчих документів, які перебували на виконанні. За 2009 рік фактично виконано було 94256 виконавчих документи.
Динаміка фактичного виконання виконавчих проваджень у звітному періоді в порівнянні з аналогічним періодом 2009 року збільшилась на 1739 виконавчих документи .
Всього протягом 2010 року завершено провадженням 178575 виконавчих документів від загальної кількості виконавчих документів, які підлягали виконанню. У аналогічному періоді минулого року було завершено провадженням 162456 виконавчих документів.
Тобто, динаміка завершення виконавчих проваджень у звітному періоді покращилась порівняно із 2009 роком на 16119 виконавчих документів.
У 2009 році завершено виконавчих документів на суму 346 698 206 грн. В той час, як у 2010 році завершено виконавчих документів на суму 548962996 грн., тобто на 202264790 грн. більше.
По завершенню 12-ти місяців 2010 року перебувають у залишку 124281 виконавчих документи. З них по 1763 виконавчих документах проведення виконавчих дій на даний час є неможливим у зв’язку із зупиненням на підставі п. 8 статті 34 Закону України «Про виконавче провадження» - порушення судом провадження у справі про банкрутство боржника, якщо на вимогу стягувача поширюється дія мораторію, введеного господарським судом. Також не можливо провести на даний час виконавчі дії по 11 виконавчих провадженнях на 1700 000 гривень, які зупинені на підставі п 15 статті 34 Закону України «Про виконавче провадження», у зв’язку з внесенням підприємств-боржників до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу.
Реально стягнуто на користь стягувачів протягом 2010 року 143145427 грн., що на 38524008 грн. більше, ніж за 2009 рік.
Відділами ДВС Хмельницької області за 12місяців 2010 року стягнуто до Державного бюджету України виконавчого збору на суму 4 183 783 грн., що у відсотковому відношенні до виконання річного плану становить 181,9 %. За 12 місяців 2009 року стягнуто виконавчого збору на суму 2 851 948 грн., що у відсотковому відношенні до виконання річного плану стягнення виконавчого збору становить 158,4 %.
За 2010 рік підлягало виконанню органами державної виконавчої служби Хмельницької області 5 089 виконавчих документи про стягнення коштів на користь органів Пенсійного фонду України на загальну суму 51 424 455,12 грн., що на 318 виконавчих документів на суму 15 352 321,12 грн., більше ніж в аналогічному періоді минулого року.
Завершено провадженням протягом 2010 року 2 900 виконавчих документів даної категорії на загальну суму 29 343 989 грн., що на 145 виконавчих документів на суму 16 819 595 грн., більше ніж в аналогічному періоді минулого року.
Стягнуто на користь органів ПФУ у звітному періоді 16 222 297,30 грн. За 2009 рік було стягнуто 9 084 834 грн. Таким чином, за 2010 рік відділами ДВС області стягнуто на користь органів ПФУ на 7 137 463,30 грн. більше, ніж в минулому році.
Протягом 2010 року підлягало примусовому виконанню 1 607 виконавчих документів про стягнення заборгованості по заробітній платі з підприємств, установ, організацій усіх форм власності на загальну суму 7 522 393 грн.
Із вказаної кількості виконавчих проваджень, у зв’язку з призначенням експертної оцінки майна боржника та на підставі рішення суду державними виконавцями зупинено262 виконавчих проваджень на суму 1 714 901 грн., а тому виконавчі дії по них не проводились.
Фактично підлягало примусовому виконанню 1 345 виконавчих проваджень на суму 5 807 492 грн.
Протягом 2010 року завершено 848 виконавчих документів зазначеної категорії, тобто 63% від загальної кількості виконавчих проваджень, які підлягали виконанню на суму 2 906 705 грн., - 50,1 %.
На даний час примусовому виконанню підлягають 457 виконавчих проваджень про стягнення заборгованості по заробітній платі та інших виплатах, пов’язаних з трудовими правовідносинами на суму 2 830 576 грн., по яких вживаються вичерпні заходи, спрямовані на виконання рішення суду і які перебувають в межах строків, встановлених статтею 25 Закону України «Про виконавче провадження».
Відповідно до планів роботи, протягом 2010 року відділом державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області проведено 12 комплексних перевірок, 3 контрольних та 16 цільових перевірок.
За результатами перевірок було розкрито визначені планом перевірки питання, складено довідки, що є вичерпними та конкретними. Здійснено аналізи діяльності органів державної виконавчої служби, що перевірялись, визначено перелік встановлених фактів порушень чинного законодавства, надано висновки та пропозиції щодо покращення діяльності органів державної виконавчої служби, застосовано заходи дисциплінарного впливу.
Протягом 2010 року державними виконавцями на розгляд до правоохоронних органів направлено 652 подання державних виконавців про притягнення до кримінальної відповідальності осіб, які вчинили злочинні дії при виконанні судових та інших рішень. З них задоволено: 74 подання, з яких 3 про притягнення до відповідальності службових осіб за невиконання судових рішень та 71 подання про притягнення до кримінальної відповідальності за ухилення від сплати аліментів. В задоволені 532 подань відмовлено.
Державна реєстрація актів цивільного стану громадян
Реєстрацію актів цивільного стану в області забезпечують 23 відділи державної реєстрації актів цивільного стану з них: 16 районних, 6міськрайонних, 1 міського управлінь юстиції та 584 виконкоми сільських та селищних рад.
Для оперативного обслуговування населення створені всі належні умови. Оформлені довідково-інформаційні куточки для відвідувачів, що дає можливість ознайомити населення з чинним законодавством. Відділи державної реєстрації актів цивільного стану повністю забезпечено комп’ютерами та іншою оргтехнікою.
З метою ефективного функціонування Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на виконання доручення Міністерства юстиції від 10.04.2009 №30-32/116 Головним управлінням юстиції у Хмельницькій області придбано та встановлено 48 одиниць оптичних приводів CD-ROM та усі програмно-апаратні комплекси відділів державної реєстрації актів цивільного стану області забезпечено антивірусною програмою NOD 32v.2.
Протягом 2010 року органами державної реєстрації актів цивільного стану Хмельницької області складено 48 683 актових записів цивільного стану,
з них про: народження – 14 479 смерть – 20 842 шлюб – 8908 розірвання шлюбу – 3650 зміну імені – 600 та поновлено записів – 204. Видано 27 688 витягів з Державного Реєстру актів цивільного стану громадян (з них 3 687 платних на суму – 269 151 грн.); 68 210 свідоцтва на підтвердження реєстрації актів цивільного стану.
Відділами держаної реєстрації актів цивільного стану області протягом 2010 року до Реєстру внесено відомості 1730 книг.
Значна робота проведена працівниками відділів державної реєстрації актів цивільного стану області щодо виконання вимог виборчого законодавства. Відповідно до вимог Закону України «Про Державний реєстр виборців» та постанов Центральної виборчої комісії протягом року відділами державної реєстрації актів цивільного стану області органам ведення Державного реєстру виборців були подані відомості: про 29 267 виборців, які проживали на відповідній території та померли, які змінили прізвище, ім’я, по батькові, дату або місце народження. Усі відомості за вищевказані періоди були подані (направлені) у встановлені виборчим законодавством строки.
Працівниками відділів стягнуто у прибуток держави за реєстрацію актів цивільного стану та видачу повторних свідоцтв державного мита на суму 65 722,39 грн..
Реалізуючи частину 2 статті 17 Закону України “Про органи реєстрації актів громадянського стану”, сума коштів, отриманих за надання працівниками відділів державної реєстрації актів цивільного стану додаткових платних послуг правового та технічного характеру складає 1 699 196 грн.
З метою вдосконалення роботи по оформленню документів для їх використання в інших державах та всебічного врахування прав і інтересів громадян, відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Хмельницькій області надано кур’єрську послугу по доставці 619 документів про державну реєстрацію актів цивільного стану та нотаріальних документів до Міністерства юстиції України для подальшого проставлення апостиля на суму 74 250 грн.
Архівний фонд відділів державної реєстрації актів цивільного стану області налічує 34 721 книгу державної реєстрації актів цивільного стану та метричних книг.
Робота установ нотаріату
Головне управління юстиції у Хмельницькій області здійснює керівництво державними нотаріальними конторами та перевірку організації нотаріальної діяльності державних і приватних нотаріусів та виконання ними правил нотаріального діловодства.
Станом на 01.01.2010р. в Хмельницькій областi функціонує 25 державних нотарiальних контор, в яких працює 40 державних нотаріусів. 114 нотаріусів зареєстрували свою приватну нотаріальну діяльність.
Протягом 2010 року зареєстровано приватну нотаріальну діяльність 8 приватних нотаріусів.
Послугами державних та приватних нотаріусів скористались 343859 жителів Хмельницької області.
Протягом 12 місяців 2010 року державними та приватними нотаріусами області було вчинено 445853 нотаріальні дії, за вчинення яких державними нотаріусами стягнуто 1567999,8 грн. державного мита, приватними нотаріусами сплачено до бюджету 1535969 грн. податків.
Зокрема, протягом року державними та приватними нотаріусами посвідчено 9196 договорів відчуження нерухомого майна, 4468 договорів відчуження земельних ділянок, 59449 довіреностей, 2822 заповітів, видано 35415 свідоцтв про право на спадщину.
З метою здійснення контролю за організацією нотаріальної діяльності державних нотаріальних контор, державного нотаріального архіву, приватних нотаріусів Хмельницької області протягом поточного року працівниками відділу нотаріату управління юстиції було проведено 53 перевірки, а саме:
- 7 комплексних перевірок державних нотаріальних контор;
- 46 комплексних перевірок приватних нотаріусів.
За результатами перевірок 16 приватних нотаріусів та 2 державні нотаріальні контори визнано такими, що мають високий рівень якості.
З метою підвищення кваліфікації державних та приватних нотаріусів управлінням юстиції систематично проводились семінарські заняття (8), щомісячні заочні семінари для державних та приватних нотаріусів, які займаються нотаріальною діяльністю менше трьох років, при управлінні юстиції щоквартально працює «Школа молодого нотаріуса» та методично-координаційна рада нотаріату, до складу якої входять досвідчені державні та приватні нотаріуси області, працівники відділу нотаріату.
З метою здійснення методичної роботи управлінням юстиції проводяться навчання для новообраних голів та секретарів сільських, селищних рад як на базі Центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій, так і на місцях нотаріусами області проводяться навчання із уповноваженими посадовими особами органів місцевого самоврядування щодо вчинення нотаріальних дій.
Здійснення методичного керівництва правовою роботою в місцевих органах виконавчої влади, територіальних (місцевих, регіональних) органах центральних органів виконавчої влади, урядових органів у системі міністерств, державних господарських об’єднаннях, на підприємствах, в установах та організаціях
За результатами проведеної головним, районними, міськрайонними, Нетішинським міським управліннями юстиції області роботи щодо обліку даних про структуру та штати юридичних служб місцевих органів виконавчої влади, територіальних (місцевих, регіональних) органів центральних органів виконавчої влади, урядових органів у системі міністерств, державних господарських об’єднань, підприємств, установ та організацій встановлено, що всього в Хмельницькій області правовим обслуговуванням охоплено 21 місцеву державну адміністрацію, 158 територіальних органів центральних органів виконавчої влади, урядових органів, 37 органів місцевого самоврядування та 77 державних господарських об’єднань, підприємств, установ, організацій.
Загальний показник штатних юристів становить 481 особу, з них – 66 юристів в місцевих державних адміністраціях, 259 - в територіальних органах центральних органів виконавчої влади, урядових органів, 55 - в органах місцевого самоврядування, 101 юрисконсульт на державних господарських об’єднаннях, підприємствах, в установах та організаціях.
Не одержують постійної правової допомоги всього 825 установ, з них: 175 територіальних органів центральних органів виконавчої влади, урядових органів, 584 органів місцевого самоврядування та 66 державних господарських об’єднань, підприємств, установ, організацій.
Відповідно до зібраних даних всього по Хмельницькій області нараховується 29 вакантних посад в складі юридичних служб, з них 9 посад в місцевих державних адміністраціях, 13 посад в територіальних органах центральних органів виконавчої влади, урядових органів, 6 посад юрисконсультів на державних господарських об’єднаннях, підприємствах, в установах, організаціях та 1 посада в органах місцевого самоврядування.
Головним управлінням юстиції за результатами проведених у 2010 році перевірок стану правової роботи (4 перевірки на державних підприємствах, 4 перевірки місцевих органів виконавчої влади та 6 перевірок територіальних органів центральних органів виконавчої влади, урядових органів в системі міністерств) було виявлено 81 порушення норм чинного законодавства, про необхідність усунення яких було наголошено у рекомендаціях, надісланих до керівників підприємств, установ та організацій, що перевірялись.
Районні, міськрайонні, Нетішинське міське управління юстиції за вказаний період здійснили 296 перевірок стану правової роботи, з них 54 перевірки на державних підприємствах, в установах, організаціях, 136 перевірок місцевих органів виконавчої влади та 106 перевірок територіальних органів центральних органів виконавчої влади, урядових органів в системі міністерств. За результатами проведених перевірок керівникам підприємств, установ, організацій було надано 224 рекомендації щодо вдосконалення стану правової роботи та усунення виявлених під час перевірок недоліків. Про результати проведених впродовж зазначеного періоду перевірок стану правової роботи направлено 74 інформації райдержадміністраціям області.
Впродовж 2010 року на базі Головного управління було проведено 11 постійно діючих семінарів для працівників юридичних служб області та проведено 18 стажувань працівників вказаних служб.
На базі територіальних управлінь юстиції області за вказаний період пройшли стажування 199 працівників юридичних служб, проведено 261семінар для юрисконсультів.
Правоосвітня робота
Одним з напрямків роботи органів юстиції області є підвищення рівня правової освіти та правової культури населення шляхом інформування громадян з питань держави і права, чинного законодавства та діяльності органів юстиції; налагодження роботи громадських приймалень по наданню безкоштовної правової допомоги малозабезпеченим верствам населення; забезпечення проведення правоосвітніх та правовиховних заходів для різних категорій населення тощо.
Зокрема, з ініціативи головного управління юстиції було розроблено проект Обласної програми правової освіти населення на 2011-2015 роки, яка спрямована на створення необхідних умов для набуття жителями області необхідного рівня правових знань та навичок у їх застосуванні, забезпечення доступу звичайних громадян до джерел правової інформації, формування у них поваги до права.
Набуттю громадянами обсягу правових знань та навичок у їх застосуванні, необхідних для реалізації своїх конституційних прав і свобод, а також виконання покладених на них обов’язків, сприяло застосування органами юстиції області різноманітних традиційних та інтерактивних форм правового навчання та виховання, а саме: лекцій, бесід, семінарів, конференцій, засіданнь правових клубів, вікторин, «брейн-рингів», «круглих столів», правових турнірів, тренінгів.
Крім того, з ініціативи головного управління юстиції у 2010 році було проведено тижні та декади правових знань, присвячені Дню Конституції України, Дню юриста та Дню прав людини, в рамках яких в області було активізовано проведення конференцій, «круглих столів», правових вікторин, лекцій тощо.
Загалом, протягом 2010 року головним управлінням юстиції, районними, міськрайонними та Нетішинським міським управліннями юстиції було проведено 1573 правоосвітні заходи, якими охоплено 42 414 жителів області.
Координацію правоосвітньої діяльності в області здійснюють також обласна та 25 районних і міських міжвідомчих координаційно-методичних рад з правової освіти населення, якими протягом 2010 року було проведено 108 засідань, під час яких розглянуто 292 питання.
Протягом 2010 року працівниками головного, районних, міськрайонних та Нетішинського міського управлінь юстиції було оприлюднено в місцевих засобах масової інформації 1007 матеріалів як з роз’яснення положень чинного законодавства, так і з питань діяльності органів юстиції.
Протягом звітного періоду органи юстиції області також забезпечували проведення перевірок стану правового навчання та правового виховання у навчальних закладах, на підприємствах, в установах та організаціях.
Зокрема, головним управлінням юстиції та територіальними управліннями юстиції області було проведено 213 перевірок стану правоосвітньої та правовиховної діяльності.
Відповідно до наданих повноважень органи юстиції області протягом 2010 року також спрямовували свою роботу на методичне забезпечення правоосвітньої діяльності населення регіону. Загалом, протягом 2010 року головним та територіальними управліннями юстиції було розроблено 373 методичні рекомендації, лекційні та інформаційні матеріали по роз’ясненню окремих положень вітчизняного та міжнародного законодавства.
Одним з напрямків роботи органів юстиції є надання безкоштовної правової допомоги малозахищеним верствам населення через правові громадські приймальні, які діють при головному та територіальних управліннях юстиції області. Протягом 2010 року у зазначених громадських приймальнях надано 4357 консультацій правового характеру.
Протягом минулого року у головному та територіальних управліннях юстиції проводились «гарячі телефонні лінії», в ході яких було надано 937 консультацій жителям області.
Також протягом 2010 року працівниками територіальних управлінь юстиції було надано 983 консультації з питань застосування положень чинного законодавства в громадських приймальнях, що діють при місцевих державних адміністраціях та територіальних управліннях Пенсійного фонду.
Слід відмітити, що протягом 2010 року працівники управлінь юстиції Хмельниччини були задіяні в роботі 27 виїзних консультпунктів, що здійснили 425 виїздів, під час яких громадянам було надано 1385 консультацій правового характеру, спільно з державними та приватними нотаріусами відповідних міст та районів проведено 480 виїзних прийомів громадян у віддалених населених пунктах області.
Варто також відзначити, що за сприяння головного управління юстиції, місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в області запроваджено та успішно реалізуються два пілотних проекти щодо надання громадянам безкоштовної правової допомоги, ініційовані Міжнародним фондом „Відродження” та Міністерством юстиції України.
Зокрема, з жовтня 2007 року в рамках проекту з надання безоплатної правової допомоги у кримінальних справах в місті Хмельницькому на базі громадської організації - Хмельницьке обласне громадське об’єднання адвокатів «Агенція захисту» діє Офіс громадського захисту. Головна мета проекту полягає у забе