Запитуєте - відповідаємо!

До Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області звернулася громадянка А. з проханням надати роз'яснення яким чином можна здійснити приватизацію займаного нею житла (інформація станом на 04.07.2018 р.)
Відповідь. Порядок приватизації державного житлового фонду регулюється Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду» (далі-Закон), Положенням про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян затвердженого наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16.12.2009 N 396( далі-Положення).
Згідно статті 2 Закону, до об'єктів приватизації державного житлового фонду належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачі, які використовуються громадянами на умовах найму.
Статтею 3 Закону передбачено, що приватизація здійснюється шляхом:
безоплатної передачі громадянам квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім'ї та додатково 10 квадратних метрів на сім'ю;
продажу надлишків загальної площі квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках громадянам України, що мешкають в них або перебувають в черзі потребуючих поліпшення житлових умов.
Приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або управлінні яких знаходиться державний житловий фонд.
У відповідності до п. 18. Положення, для приватизації житла громадянином до органу приватизації подаються наступні документи:
- оформлена заява на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі,
- копію документа, що посвідчує особу;
- технічний паспорт на квартиру (будинок), жиле приміщення у гуртожитку;
- довідка про склад сім'ї та займані приміщення;
- копія ордера про надання жилої площі (копія договору найму жилої площі у гуртожитку);
- документ, що підтверджує невикористання ним житлових чеків для приватизації державного житлового фонду;
- копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації;
- заява - згода тимчасово відсутніх членів сім'ї наймача на приватизацію квартири (будинку), жилих приміщень у гуртожитку, кімнат у комунальній квартирі.
Пунктом 17 Положення передбачено, що громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім'ї на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення в гуртожитку, кімнату в комунальній квартирі, звертається в орган приватизації, де одержує бланк заяви та необхідну консультацію.
Згідно ч. 3 ст. 8 Закону, передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймається не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина.
Таким чином, для вирішення питання щодо приватизації житла та передачі його у особисту власність необхідно звернутися до відповідних органів приватизації за місцем знаходження такого житла.