Новини Юстиції Хмельниччини


Прес-центр 8 Травня 2018 р.

Запитуєте - відповідаємо!

Запитуєте - відповідаємо!

      До Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області звернулася громадянка з питанням, як зареєструвати право власності на дачний будинок у сільській місцевості, який побудований у 1990 році.
 
      Відповідь. Особливості державної реєстрації прав на об'єкти нерухомого майна, що були закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року визначаються Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі – Закон) та Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127 (далі – Порядок).
 
      Так, пункт 42 Порядку закріплює, що для державної реєстрації права власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 р., подаються:
      - технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна;
      - документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси.
      Документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси, не вимагається у разі, коли державна реєстрація права власності проводиться на індивідуальний (садибний) житловий будинок, садовий, дачний будинок, збудований на земельній ділянці, право власності на яку зареєстровано в Державному реєстрі прав. У такому разі заявник в поданій заяві обов'язково зазначає відомості про кадастровий номер відповідної земельної ділянки.
 
       Статтею 31 Закону та пунктом 43 Порядку передбачено, що для проведення державної реєстрації прав власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що були закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року та розташовані на територіях сільських, селищних, міських рад, якими відповідно до законодавства здійснювалося ведення погосподарського обліку, і щодо зазначених об'єктів нерухомості раніше не проводилася державна реєстрація прав власності, замість документів, передбачених пунктом 42 Порядку, можуть бути подані:
      - виписка із погосподарської книги, надана виконавчим органом сільської ради (якщо такий орган не створений - сільським головою), селищної, міської ради або відповідною архівною установою;
      - документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку під таким об'єктом, крім випадку, коли таке речове право зареєстровано в Державному реєстрі прав.
      Для здійснення державної реєстрації прав власності на зазначені об'єкти документом, що посвідчує речові права на земельну ділянку під таким об'єктом, може також вважатися рішення відповідної ради про передачу (надання) земельної ділянки в користування або власність.
   Крім того, у такому випадку проведення технічної інвентаризації щодо зазначених об'єктів нерухомості є необов'язковим.
 
        Також повідомляємо, що за державну реєстрацію права власності справляється адміністративний збір у розмірі 0,1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб (з 01 січня 2018 року - 180 грн.) – у строк 5 робочих днів. Розмір адміністративного збору за скорочення строків державної реєстрації та підстави звільнення від його сплати визначені статтею 34 Закону.
      Додатково інформуємо, що рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації прав можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України, його територіальних органів або до суду в порядку передбаченому статтею 37 Закону.