ЧИ ПРИПИНЯЄТЬСЯ ДІЯ ДОГОВОРУ ОРЕНДИ У РАЗІ СМЕРТІ ОРЕНДОДАВЦЯ?

4 квітня 2018 року головний спеціаліст відділу взаємодії з суб"єктами державної реєстрації та підвищення кваліфікації державних реєстраторів Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області Наталія Заяць брала участь у записі радіо ефіру на ХОДТРК "Поділля-Центр".
Доповідач знайомила радіослухачів з найбільш запитуваногго питання: "Чи припиняється дія договору оренди у разі смерті орендодавця?".Так, радіослухачів поінформовано, що підстави припинення договору оренди землі визначені ст. 31 Закону України "Про оренду землі", серед яких є: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 Закону України «Про оренду землі», від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи-орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем; набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці; припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства).
Договір оренди землі може припинятися також і в інших випадках, передбачених законом. Правонаступництво у разі зміни власника речі, переданої у найм, передбачено загальними положеннями про найм Цивільного кодексу України. Відповідно до ч. 1 ст. 770 Цивільного кодексу України у разі зміни власника речі, переданої у найм, до нового власника переходять права та обов'язки наймодавця. Згідно ст. 1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов"язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Як слідує зі статті 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов"язків від фізичної особи, яка померла, до інших осіб. Частиною 4 ст. 32 Закону України "Про оренду землі" визначено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.
Так, у самому договорі оренди землі може бути передбачено як підставу для припинення догвору оренди землі - смерть фізичної особи - орендодавця.
Таким чином, смерть фізичної особи-орендодавця за загальним правилом не є підставою для припинення договору, оскільки разом із правом власності на земельну ділянку до його спадкоємців переходять права та обов"язки за договором оренди, якщо інше прямо не передбачено в самому договорі.
