Новини Юстиції Хмельниччини


Прес-центр 2 Березня 2018 р.

Запитуєте - відповідаємо!

Запитуєте - відповідаємо!

До Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області звернувся громадянин з проханням надати роз'яснення яким чином можна оформити право власності на будинок, що раніше належав його бабусі, яка померла у 2009 році.

 

 Перехід прав та обов'язків від фізичної особи, яка померла до інших осіб здійснюється в порядку спадкування.

Відповідно до статті 1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Це також і права на нерухоме майно (будинок), яке належало спадкодавцеві на день смерті.

Спадкування здійснюється двома шляхами: за заповітом або за законом. При цьому перевага надається спадкуванню за заповітом. У разі відсутності заповіту, спадкування здійснюється за законом.

Спадкування за законом відбувається в порядку черги. При цьому переважне право на спадкування мають більш близькі родичі померлого. Зокрема , у першу чергу на спадкування за законом мають діти померлого, той з подружжя, який пережив його та батьки. У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри померлого його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері. Загалом, законом визначено п‘ять черг спадкування. Право на спадкування виникає у кожної наступної черги у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.

У відповідності до ч.1 ст. 1268 Цивільного кодексу України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або неприйняти її. Для прийняття спадщини, спадкоємець який бажає її прийняти має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Згідно ч.1 ст. 1270 Цивільного кодексу для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо спадкоємець протягом встановленого строку не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Згідно ч. 3 ст. 1272 Цивільного кодексу, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, може звернутися до суду для встановлення йому додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Проте, частиною 3 статті 1268 Цивільного кодексу України передбачено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шести місяців з часу відкриття спадщини, він не заявив відмову від неї.

Місцем відкриття спадщини у відповідності до статті 1221 Цивільного кодексу України є останнє місце проживання спадкодавця.

Таким чином для відкриття спадкової справи та оформлення спадкових прав на будинок, що належав померлій у 2009 році громадянці, спадкоємцям за заповітом, а у разі його відсутності, спадкоємцям за законом, необхідно звернутися до державного або приватного нотаріуса за останнім місцем проживання померлої.

Зі списком державних нотаріальних контор та приватних нотаріусів Хмельницької області можна ознайомитись на сайті Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області в розділі «Нотаріат».