На виконання доручення Міністерства юстиції України від 29.06.2010 № 31-32/132 Головне управління юстиції у Хмельницькій області доводить до відома нотаріусів та для врахування в роботі лист Міністерства юстиції щодо вчинення виконавчих написів.

МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ |
29.06.2010 № 31-32/132
З метою встановлення єдиної нотаріальної практики при вчиненні виконавчих написів, зокрема, на підставі п. 8 Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.1999 № 1172 про повернення об’єкта фінансового лізингу та усунення проблемних питань, що виникають в ході пред’явлення виконавчих написів до примусового виконання, Міністерством юстиції повідомляється наступне.
Вимоги до змісту виконавчого напису нотаріуса встановлені статтею 89 Закону України «Про нотаріат».
Так, у виконавчому написі повинно зазначатися :
1) дата (рік, місяць, число) його вчинення, посада, прізвище, ім’я по батькові нотаріуса, який вчинив виконавчий напис;
2) найменування та адреса стягувана;
3) найменування, адреса, дата і місце народження боржника, місце роботи (для громадян), номери рахунків в установах банків (для юридичних осіб);
4) строк, за який провадиться стягнення;
5) суми, що підлягають стягненню, або предмети, які підлягають
витребуванню, в тому числі пеня, проценти, якщо такі належать до
стягнення;
6) розмір плати, сума державного мита, сплачуваного стягувачем, або
мита, яке підлягає стягненню з боржника;
7) номер, за яким виконавчий напис зареєстровано.
Виконавчий напис скріплюється підписом і печаткою нотаріуса.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 3 Закону України «Про
виконавче провадження» виконавчі написи нотаріусів відносяться до виконавчих документів, що підлягають виконанню державною виконавчою службою, а отже зміст виконавчих написів нотаріуса має відповідати також вимогам, встановленим цим Законом.
Статтею 19 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено вимоги до виконавчого документа, зокрема, у виконавчому документі повинна бути зазначена дата набрання ним чинності.
Відсутність у виконавчому документі цього реквізиту надає право державному виконавцю відмовити у відкритті виконавчого провадження (пункт 6 частини першої статті 26 Закону України «Про виконавче провадження»).
На практиці нерідко виникають ситуації, коли державні виконавці відмовляють у відкритті виконавчого провадження по тій причині, що у виконавчому написі нотаріуса не зазначена дата набрання ним чинності.
Враховуючи, що відповідно до статті 52 Закону України «Про нотаріат» запис у реєстрі є доказом вчинення нотаріальної дії, датою набрання чинності виконавчим написом нотаріуса слід вважати дату його реєстрації в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій, та зазначати про це у тексті виконавчого напису.
Що стосується пред’явлення виконавчих документів до виконання, то строки їх пред’явлення визначені частиною першою статті 21 Закону України „Про виконавче провадження".
З цього приводу слід зазначити, що відповідно до частини першої статті 91 Закону України «Про нотаріат» виконавчий напис, за яким стягувачем або боржником є громадянин, може бути пред’явлено до примусового виконання протягом трьох років, а з усіх інших вимог - протягом одного року з моменту вчинення виконавчого напису, якщо законом не встановлено інших строків.
Статтею 11 Закону України „Про виконавче провадження" встановлено, що право вимоги за виконавчим документом належить стягувачу, тобто особі (фізичній або юридичній), на користь чи в інтересах якої видано виконавчий документ.
У зв’язку з цим вважаємо, що право вимоги, а отже і строк пред’явлення виконавчого напису до виконання, юридичної особи триває протягом одного року з моменту вчинення виконавчого напису, а фізичної особи - протягом трьох років.
Строк пред’явлення виконавчого напису нотаріуса має зазначатися у виконавчому написі.
Для застосування у практичній діяльності пропонується зразок виконавчого напису про повернення об’єкта фінансового лізингу (додається).
Заступник Міністра Л.В. Єфіменко
Виконавчий напис про повернення
об’єкта фінансового лізингу1
ВИКОНАВЧИЙ НАПИС
Місто Київ, Україна, третього березня дві тисячі десятого року.
Цей виконавчий напис вчинено мною Коваль О.І., приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу на підставі статті 87 Закону України "Про нотаріат", статті 7 Закону України "Про фінансовий лізинг", пункту 8 Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.99 № 1172
про повернення
лізингоодержувачем - Глухеньким Альбертом Семеновичем 07.08.1949 року народження, уродженцем с. Іванівка, Обухівського району, Київської області, який зареєстрований за адресою м. Київ, просп. Перемоги, 3, кв.5, ідентифікаційний номер в ДРФО № 3426748901
на користь лізингодавця - Приватного сільськогосподарського підприємства «Агро-1», юридична адреса: 29000 Хмельницька обл., Шепетівський р-н, с. Колодязне, фактичне місцезнаходження: 29000 Хмельницька обл., м. Шепетівка, вул. Редутна, 10, код ЄДРПОУ 02256072, рахунок № 786453100321, відкритий у АТ "Райффайзен Банк Аваль" МФО 300335
об’єкта фінансового лізингу - сівалка ЦЬТІМА-600, 2007 року випуску "(робоча ширина 6м., транспортна ширина 3 м., ширина міжрядь 12,5 см., кількість висіваючих секцій 33 шт., об’єм бункера 3000 л. глибина висіву до 12 км/год., прикочуючий поток, вага 6000 кг, необхідна потужність трактора 194/260 kw/к.с.) вартістю 316354,60 грн. (триста шістнадцять тисяч триста п’ятдесят чотири грн. 60 коп.), що був переданий в користування на підставі договору лізингу № UR 056723, укладеного2 05 березня 2008 року та підлягає поверненню за невиплачені лізингові платежі до 30 листопада 2009 року за користування об’єктом лізингу в сумі:
несплачені лізингові платежі - 46234,30 (сорок шість тисяч двісті тридцять чотири грн. 30 коп.) гривні,
неоплачена вартість об’єкта лізингу-152945,45 (сто п’ятдесят дві тисячі дев’ятсот сорок п’ятдесят грн. 45 коп.) гривні,
штраф - 3634, 20( три тисячі шістсот тридцять чотири грн.20 коп.)гривні, а всього: 202813,95 (двісті дві тисячі вісімсот тринадцять грн. 95 коп.) гривень.
Цей виконавчий напис набирає чинності з дня його вчинення і може бути пред’явлений до державної виконавчої служби для примусового виконання
протягом________років3 .
Зареєстровано в реєстрі за №
Стягнуто плати________________
Печатка Приватний нотаріус Підпис
_________________________________
1 За таким зразком вчиняється виконавчий напис, коли лізингоодержувачем є фізична особа, а лізингодавцем - юридична особа.
2 У разі, якщо договір лізингу нотаріально посвідчений, виконавчий напис може бути вчинений відповідно до пункту 1 Переліку про стягнення заборгованості (лізингових платежів) за нотаріально посвідченими угодами.
3 Строк пред’явлення виконавчого напису до виконання зазначається відповідно до вимог Закону України "Про виконавче провадження" та статті 91 Закону України «Про нотаріат».