Новини Юстиції Хмельниччини


Прес-центр 5 Травня 2010 р.

Про соціальний захист ветеранів війни

Про соціальний захист ветеранів війни

 

Права та пільги для ветеранів війни і членів їх сімей гарантуються Законом України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (далі - Закон). Зазначений Закон спрямований на захист ветеранів війни шляхом створення належних умов для підтримання здоров’я й активного довголіття; організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази; надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров’я. Обсяг та рівень пільг залежить від того, до якої групи належать ветерани, а саме: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.  
Зокрема, ветерани війни мають право на безплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів, першочергове безплатне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів), а також безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування.
Крім того, ветерани війни незалежно від групи, до якої вони належать, мають право на користування при виході на пенсію чи зміні місця роботи поліклініками та госпіталями, до яких вони були прикріплені за попереднім місцем роботи; щорічне медичне обстеження і диспансеризація; першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках, першочергову госпіталізація; виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 процентів середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи.
Також, Законом передбачена знижка плати за користування житлом, користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та знижка вартості палива. Розмір зазначених знижок становить: для учасників бойових дій — 75 %, інвалідів війни — 100 %, учасників війни — 50 %.
Ветеранам війни також гарантується безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання.
Крім того, учасникам бойових дій та учасникам війни надається право на безплатний проїзд один раз на два роки (туди і назад) залізничним, повітряним, міжміським автомобільним транспортом (або один раз на рік, але з 50 % знижкою). Інваліди війни І та ІІ групи мають право на безплатний проїзд один раз на рік (туди і назад), а інваліди війни ІІІ групи та особа, яка супроводжує інваліда І групи — один раз на рік з 50 % знижкою.
В житлово-комунальній сфері ветерани війни мають право на першочергове забезпечення жилою площею ( якщо є потреба у поліпшенні житлових умов) та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир, а інваліди війни та прирівняні до них особи мають право на позачерговий безплатний капітальний ремонт власних жилих будинків і квартир та першочерговий поточний ремонт жилих будинків і квартир.
Учасники бойових дій та учасники війни мають право на позачергове користування всіма послугами зв’язку та позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів (оплата у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів - додаткових робіт), а інваліди  війни – на позачергове безплатне встановлення квартирних телефонів. Абонементна плата за користування телефоном для ветеранів війни встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів.
Крім того, учасники бойових дій та учасники війни звільняються від сплати прибуткового податку з усіх одержуваних доходів (в межах 15 неоподатковуваних мінімумів за місяць), податку з власників транспортних засобів, земельного податку, а інваліди війни звільняються від сплати податків, зборів і мита всіх видів та земельного податку.
Законом також встановлено пільги для ветеранів війни у трудовій сфері, а саме: переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників; використання чергової щорічної відпустки у зручний для них час, а також одержання додаткової відпустки без збереження заробітної плати строком до двох тижнів на рік. Крім того, інваліди війни мають право на позачергове працевлаштування за спеціальністю, а працюючі інваліди - на допомогу по тимчасовій непрацездатності до 4 місяців підряд або до 5 місяців протягом календарного року, а також допомогу по державному соціальному страхуванню за весь період перебування в санаторії з урахуванням проїзду туди і назад у разі, коли для лікування не вистачає щорічної і додаткової відпусток.
Також, інваліди війни мають право на позачергове забезпечення автомобілем безоплатно за наявності медичних показань для забезпечення автомобілем, виплату компенсації на бензин (пальне), ремонт, технічне обслуговування автомобілів або на транспортне обслуговування, звільнення від орендної плати за нежилі приміщення, що орендуються інвалідами війни під гаражі для спеціальних засобів пересування (автомобілів, мотоколясок, велоколясок тощо) та безплатне надання для цих засобів гаражів-стоянок незалежно від їх форми власності.
Ветерани війни незалежно від групи, до якої вони належать, мають право на позачергове влаштування до закладів соціального захисту населення та обслуговування службами соціального захисту населення вдома.