До уваги нотаріусів!

ДЕРЖАВНА РЕЄСТРАЦІЙНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 22.04.2014 р. N 9742/05-15-14
Начальникам реєстраційних служб головних управлінь юстиції в областях, в місті Києві |
Державна реєстраційна служба доводить до відома органів державної реєстрації прав, нотаріусів як спеціальних суб'єктів, на яких покладаються функції державного реєстратора прав, інформацію щодо деяких питань, пов'язаних з проведенням державної реєстрації прав.
Порядок видачі дублікатів документів, посвідчених або виданих нотаріусами, регулюється статтями 8, 34, 53 Закону України "Про нотаріат" та главою 22 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції від 22 лютого 2012 року N 296/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції 22 лютого 2012 року за N 282/20595.
Так, у разі втрати або зіпсування документа, посвідченого або виданого нотаріусом, за письмовою заявою фізичної та юридичної особи, за дорученням яких або щодо яких вчинялися нотаріальні дії, видається дублікат втраченого документа.
Видача дубліката втраченого або зіпсованого документа здійснюється державним нотаріальним архівом. До передачі в архів примірників документів, посвідчених або виданих нотаріусом, дублікат втраченого документа видається нотаріусом (стаття 53 Закону України "Про нотаріат").
Фактично видача дубліката полягає у відтворенні тексту документа, дублікат якого видається, що спрямоване на відновлення юридичної сили такого документа, у випадку неможливості використання останнього з певних причин.
Вказана дія не має наслідком виникнення, переходу чи припинення прав на нерухоме майно, оскільки такі права вже були набуті під час вчинення нотаріальної дії, в результаті якої був посвідчений документ, дублікат якого видається.
Тобто відповідно до законодавства у сфері державної реєстрації прав державна реєстрація прав на нерухоме майно проводиться на підставі виданого дубліката документа, а не у зв'язку його видачею.
Речові права на нерухоме майно, виникнення яких посвідчені дублікатом документа, підлягають державній реєстрації в установленому законодавством порядку.
Зокрема, у разі видачі дубліката договору купівлі-продажу житлового будинку, квартири тощо, права на такі об'єкти підлягають державній реєстрації в органах державної реєстрації прав, звісно,якщо вони ще не були зареєстровані.
У зв'язку із вказаним, для проведення державної реєстрації прав на підставі дубліката документа, який був виданий нотаріусом, заінтересованій особі необхідно звертатися із відповідною заявою до органів державної реєстрації прав за місцем розташування нерухомого майна.
Голова |
І. С. Алексєєв |
|
|